SZOLNOK VÁROS ÚTGAZDÁLKODÁSI RENDSZERE

Útgazdálkodási rendszer

Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdése 2. pontja alapján értelmében a helyi közügyek, valamint a helyben biztosítható közfeladatok körében ellátandó helyi önkormányzati feladatok különösen: településüzemeltetés körében a helyi közutak és tartozékainak kialakítása és fenntartása, közparkok és egyéb közterületek kialakítása és fenntartása.

A helyi úthálózat hossza, minősége, állapota a közúti közlekedés szempontjából kiemelt fontosságú. Egyre inkább növekszik a mobilitás iránti igény, ami fokozottabb követelményeket támaszt az üzemeltetési feladatokkal, az utak minőségének szinten tartásával, illetve az ezt biztosító felújítási, javítási, karbantartási tevékenységek időbeni, megfelelő minőségben történő elvégzésével szemben. Az üzemeltetési, fenntartási feladatok tervszerű ütemezése hatással van a közúti járművek energiafelhasználására, a környezetvédelemre, az úthasználók biztonságára és a közlekedési költségekre.

Szolnok közúthálózatának hossza mintegy 690 km, melyből az út mintegy 428 km (ebből megközelítőleg 127 km külterületi közút) és gyalogút, járda mintegy 261 km az önkormányzati vagyonkataszteri adatok alapján.

rszism rszism
Az elmúlt 5 évben átlagosan az éves költségvetés 0,5 %-1%-át fordította az Önkormányzat a helyi közutak, járdák, kerékpárutak fenntartására, illetve ezek lokális javítására. Önmagában a helyi közút üzemeltetése fontosságát nem tükrözi hűen a pénzügyi ráfordítás százalékos mértéke, szükséges figyelembe venni az önkormányzatok széleskörű feladatait és erre fordítható pénzügyi forrásait.

rszism
Szolnok város közúthálózat fenntartására rendelkezésre álló költségvetési források korlátozottak.

A helyi közútjaink jelenlegi állapotára szükségessé vált Szolnok város online útgazdálkodási, döntés támogatási rendszer kialakítása, s annak informatikai alkalmazással, eszközökkel történő megvalósítása.

Az útgazdálkodási rendszer főbb funkciói: Közutakról vezetett nyilvántartás, adatbázis létrehozása; Útellenőri szolgálati terv létrehozása; Útellenőri intézkedési javaslatok, döntés előkészítés; Térképes megjelenítés alkalmazása; Költségvetési alternatívák megjelenítése.

A helyi önkormányzat kizárólagos tulajdonát képező nemzeti vagyonba tartoznak a helyi közutak és műtárgyai. A nemzeti vagyonnal való gazdálkodás célja a természeti erőforrások megóvása, a nemzeti értékek megőrzése és méltó hasznosítása, a jövő nemzedéke szükségleteinek figyelembevételével. A nemzeti vagyonnal folytatott gazdálkodás követelménye a nemzeti vagyon költségtakarékos, értékmegőrző, értéknövelő működtetése és hasznosítása.

Az online útgazdálkodási rendszer ezen elvek mentén valósítaná meg az útgazdálkodás folyamatát, mellyel a rendelkezésre álló erőforrások mellett, az adott körülmények között legjobb útállapotok elérését biztosítaná a lehető legkisebb társadalmi költségen.